Moderní těsnění do oken a dveří | Okno-expert.cz
Těsnění do plastových oken a dveří: Vše, co potřebujete vědět před výběrem

Když se řekne těsnění do oken a dveří, většina lidí si představí nenápadné gumové či silikonové pásky, které mají zabránit průvanu. Pravdou však je, že správné těsnění je jedním z klíčových prvků energetické efektivity vašeho domova. Špatně těsnící okna a dveře mohou způsobovat nejen úniky tepla a vyšší náklady na vytápění, ale také nepříjemné problémy s hlukem, vlhkostí nebo průnikem prachu.

Moderní matriály nabízejí široké spektrum možností – od tradičního gumového těsnění do oken, přes vysoce odolné silikonové varianty, až po samolepící těsnění. Správnou volbou prodloužíte životnost oken a dveří a docílíte ideálního klimatu u vás doma. V zimě vám přestane přes okna utíkat teplo, a v létě naopak omezíte pronikání horkého vzduchu do místnosti. 

Zamezte unikání tepla

Přestaňte plýtvat teplem a podívejte se po vhodném těsnění do oken. Jaký druh těsnění zvolíte, záleží na velikosti mezery a na tom, zda potřebujete ošetřit dveře, okno nebo garážová vrata. Jednoduchým způsobem, jak zjistit velikost mezery je použití modelíny. A co se týče délky těsnění oken a dveří, mělo by být tak dlouhé, aby těsnilo, ale zároveň nesmí bránit jejich otvírání ani zavírání.

Správné těsnění vám přinese tyto výhody:

Zabráníte úniku tepla 
Zabráníte vniknutí prachu, pylových alergenů a vlhkosti
Ušetříte za vytápění
Eliminuje srážení vlhkosti na oknech
Snížíte si množství hluku z ulice

Jaké druhy těsnění do oken existují?

V hobby obchodech najdete hned několik typů těsnění do oken, přičemž každý z nich má své specifické vlastnosti a využití. Při výběru je důležité zvážit materiál okenzpůsob instalace a požadovanou živnost těsnění. Například samolepící těsnění do oken a dveří dokáže instalovat každý a během pár chvil. 

1. Silikonové těsnění do oken

Silikonová alternativa je velmi pružná a odolná vůči teplotním změnám a UV záření. Používá se zejména pro plastová okna, protože se snadno přizpůsobuje jejich profilu a má dlouhou životnost. Před aplikací je však třeba vyfrézovat do okenního rámu drážku, do které se samolepící těsnění vkládá do oken. I když časem silikon zestárne a zpuchří, jeho životnost je dlouhá.

VýhodyNevýhody
Dlouhá životnost Vyšší pořizovací cena
Vysoká odolnost vůči UV zářeníVýměna může být obtížnější
Flexibilita i při nízkých teplotách

🔎Tip: Aby silikonové těsnění vydrželo co nejdéle, doporučuje se pravidelně používat silikonový olej, který zabraňuje vysychání a praskání silikonu.

2. Klasické gumové těsnění

Tento sortiment patří k cenově dostupnějším variantám a je vhodný pro plastová, dřevěná i hliníková okna. Má dobrou elasticitu, ale jeho životnost je kratší než u silikonového těsnění. 

VýhodyNevýhody
Nižší pořizovací náklady Méně odolné proti UV záření
Dobrá těsnící schopnostPo několika letech může ztvrdnout a prasknout

Pokud se gumové těsnění začne drolit, je čas na výměnu těsnění plastových oken nebo jiných typů rámů. Staré těsnění může způsobovat tepelné úniky a zvýšené náklady na energie.

3. Nejdostupnější je pěnové těsnění 

Variabilní samolepící pěna odolává proti průvanu do oken a dveří. Je dostupná v několika velikostech. Díky tomu ji využijete pro utěsnění skrytých mezer o velikosti 1–5 mm. Pěnové těsnění se mnohdy používá i do skříněk, aby se omezilo bouchání při zavírání dvířek. Její hlavní nevýhodou je životnost!

Výměna těsnění v plastových oknech | Okno-expert.cz

Foto: https://a.allegroimg.com/original/111b9f/fe338c41427fb7809701d51facdf/Izolacni-pena-tesneni-samolepici-na-ram-dveri

4. Umělá pryž

Těsnění z umělé pryže je označované zkratkou EPDM nebo také názvem Elastomer. Pryž se v současnosti používá asi nejvíce. Je to především díky vysoké odolnosti vůči povětrnostním vlivům, vodě i extrémním teplotám. Udržuje si stálou pružnost v teplotním rozsahu -40 až +90 °C. Tlumí nárazy a snadno se umývá.

5. Renovační těsnění do plastových oken

Relativní novinkou na trhu jsou tzv. renovační těsnění. U nich vám stačí znát pouze velikost drážky, do které se těsnění instaluje. Toto těsnění lze použít jak na rámu, tak na křídle, na oknech, balkonových dveřích nebo i na vchodových dveřích.

Silikonové těsnění do oken | Okno-expert.cz

Foto: https://a.allegroimg.com/s512/013502/2d7596914eb0a5bae56ab89a890a/Tesneni-na-okna

Díky svému tvaru se dokáže opravdu dobře přizpůsobit jakékoliv drážce, přičemž je těsnění silně samolepící. Tato vrstva je však pouze na jedné straně – a to konkrétně na straně pružného jazýčku. Těsnění se vyrábí ve třech velikostech: L1 pro malou spáru 3 mm, L2 pro střední spáru 5 mm, L3 pro velkou spáru 7 mm.

Výměnu těsnění u plastových oken zvládnete i svépomocí

Mějte na paměti, že těsnění u platových oken je třeba vyměnit na dvou místech – celoobvodové těsnění na křídle, které lze vyměnit svépomocí. Druhé, tzv. půlené těsnění najdete v horní části na rámu okna a v dolní části na křídle okna. Tuto výměnu byste měli nechat na odborníkovi, aby byl dodržen celý postup správně!

Jak poznáte, že je čas na výměnu?

🔹 Okna hůře doléhají a profukuje jimi vítr
🔹 Zvyšují se náklady na vytápění
🔹 Objevují se průsaky vody během deště
🔹 Těsnění je popraskané, zpuchřelé nebo se drolí

Jakmile si všimnete jakékoliv změny na těsnění, je vhodné provést výměnu. V zimě může netěsnící okno způsobit až 30 % tepelných ztrát v domácnosti. Pravidelná kontrola a včasná výměna těsnění může významně snížit vaše účty za energie!

Kdy byste měli vyměnit těsnění u střešních oken?

Rovněž u střešních oken musíte provádět kontrolu a obměnu těsnění. Výměnu provádějte zhruba po 8-10 letech.Spolu s celoobvodovým těsněním křídla je dobré při jednom vyměnit i půlené těsnění rámu a křídla. Do takových projektů se ale raději nepouštějte sami. 

Foto: https://www.spravaoken.cz/user/articles/images/professional-master-repair-installation-windows-changes-rubber-seal-gasket-pvc-windows

Tip: Máte zájem o výměnu těsnění u střešních oken nebo i jinde? Pak se neváhejte obrátit na profesionály z okno-expert. Stačí jen vyplnit formulář na okno-expert.cz a náš tým vám pomůže s jakýmkoliv problémem. 

Jak prodloužit životnost těsnění oken?

Aby těsnění zůstalo funkční co nejdéle, je důležité pravidelně provádět jeho údržbu. Důležité kroky pro údržbu jsou:

🔹 Čištění – Pravidelně otírejte těsnění vlhkým hadříkem s jemným čistícím prostředkem
🔹 Použití silikonového oleje – zhruba jednou za půl roku jej aplikujte na těsnění, aby zůstalo pružné
🔹 Kontrola po zimě – po chladných měsících zkontrolujte stav těsnění a v případě potřeby proveďte výměnu

Jak vyměnit celoobvodové těsnění na křídle?

Jak je psáno výše, nejde o nic složitého. Stačí se jen držet daných kroků a s ničím neexperimentovat. Někdy si myslíme, že jsme moudřejší než návod na výrobku, ale nyní se opravdu držte určených kroků.

  1. Odstraňte staré celoobvodové těsnění – Snažte se těsnění vytáhnout z drážek. S tím vám může pomoci i plochý šroubovák.
  2. Upravte si povrch pro montáž nového těsnění – Povrch musíte zbavit všech nečistot, což znamená že drážky jsou potřeba otřít hadříkem namočeným v saponátu. A nechejte vše důkladně vyschnout.
  3. Aplikujte těsnění – Nejprve drážku ošetřujte silikonovým sprejem na údržbu plastových a pryžových dílů. Těsnění tak mnohem lehčeji aplikujete do drážky. 
  4. Pozor na růžky – Rohy jsou docela ošemetné. Musíte totiž těsnění sestřihnout tak, aby při zavření křídla nevznikly v rozích nežádoucí otvory!

Závěr

Správné těsnění do oken a dveří vám pomůže udržet teplo, snížit hluk zvenčí a zvýšit komfort vašeho domova. Ať už se rozhodnete pro silikonové, gumové nebo pryžové těsnění, vždy se vyplatí věnovat pozornost kvalitě materiálu a pravidelné údržbě. Nezapomeňte, že při výměně těsnění plastových oken je nutné dbát na správnou instalaci, protože i malé nedokonalosti mohou ovlivnit účinnost izolace.